O Fabiánovi

Lesnatá krajina Brd a Podbrdska má svého ochránce, horského ducha Fabiána. O něm se říká, že je velmi podobný Krakonošovi a že má i podobně nadpřirozené schopnosti. Jenže náš Fabián se přeci jen od Krakonoše něčím odlišuje. Známe totiž lidskou minulost tohoto ochránce a to je, jak známo, velmi důležitou věcí. Fabián byl údajně za svého lidského života zchudlý rytíř s dobrým srdcem, jehož sídlem byl vrch Baba nedaleko Běštína. Zde měl vystavěn malý skromný hrádek, kde žil se svou ženou Medulínou. Říkalo se také, že jeho matkou byla prý Bába dcera Megery. Fabián si žil spokojeně v ústraní od velkého dění se svými blízkými a nikdo ho nerušil. Jenže jeho štěstí netrvalo dlouho.

Za nějaký čas se přistěhovala do podhradí jeho bývalá milenka. Ta jeho spokojenému manželství vůbec nepřála. Vždyť to měla být ona, která si měla Fabiána vzít za muže a ne nějaká Medulína. Jelikož bývalá milenka byla čarodějka, rozhodla se, že zničí jeho štěstí a zakleje ho. Tu noc povolala síly pekelné. Nad hradem se stáhla mračna, jenž sem a tam křižovaly zlověstné blesky. Proklela hrad a všechny, kteří na něm žili. Po bouři z něj nezůstalo vůbec nic. Samotný Fabián byl proměněn ve strašidelného ducha. Zlá čarodějka ale nemohla zlomit jeho dobré srdce a tak se stalo, že tento duch neškodí všem lidem. Nu a jeho žena Medulína byla proměněna v květinu, které se říká zeměžluč. Po svém zlém činu čarodějnice odešla neznámo kam.

Fabián zůstal osamocen v místě, kde stával jeho hrad a dodnes se zde ukazuje velký balvan, kterému se říká Fabiánova postel. Samota je znamením smutku a on, nemající možnost normálně lidsky promluvit, se začal ohlašovat dlouhým táhlým houkáním. Samozřejmě taková věc vylekala v okolí žijící občany. Zmizení hradu i s jeho obyvateli bylo považováno za zlé znamení a tak se jen málokdo odvážil chodit přes vrch Babu. Ostatně se zde stala také celá řada podivných příhod, při kterých Fabián postrašil celou řadu odvážlivců a posměváčků. Jen jeden stařec si mohl dovolit projít zdejší les bez obav. A to prosím houkal či jinak Fabiána provokoval, ale trest ho nestihl. Prostě a zkrátka prošel Babu bez pohromy. V kraji se říkalo, že starcovi dávní předkové jako jediní v kraji pamatovali doby, kdy zde ještě stával Fabiánův hrad.

A jak vlastně Fabián vypadá? Říká se, že je to takový zlomyslný tlustý mužíček v mysliveckém obleku, který má obličej zastřený černým závojem. Samozřejmě má nadpřirozené schopnosti, mezi které se počítá i to, že se dokáže učinit neviditelným. V této podobě údajně páchal své kousky nejčastěji. Naposled byl spatřen v podobě opice a pak už ho údajně nikdo nikdy neviděl...

(Z knihy Pověsti Středních Brd)

Odkazy:
www.tomasmakaj.cz
www.brdskaedice.cz

Knihy je možné také zakoupit:
www.muzeumstrasice.eu
www.knihovnastrasice.eu

 

zpět do sekce Brdské pověsti

Doporučuji

TOPlist